Jak się ubrać na jazdę konną?

Z czego składa się strój jeździecki? Co jest niezbędne, a co nie jest dla osób początkujących? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

jak się ubrać na jazdę konnąPrzychodzimy z pomocą wszystkim tym, którzy pragną rozpocząć przygodę z jeździectwem, a  nie do końca orientują się w jeździeckiej terminologii. Poniżej opiszemy wszystkie elementy stroju jeździeckiego oraz podpowiemy czym ewentualnie początkujący jeźdźcy mogą je zastąpić.

Z czego składa się strój jeździecki

Strój jeździecki składa się
z następujących elementów:

Kask jeździecki - czyli toczek jeździecki, który jest podstawowym i najważniejszym elementem stroju jeźdźca. Chroni on głowę przed urazami w razie upadku z konia. NIGDY nie należy wsiadać na konia bez niego, nawet jeśli wydaje nam się, że koń jest spokojny. Jeżeli jeszcze nie posiadasz kasku wypożycz w stajni, jednak kupno nowego kasku nie ominie żadnego adepta jeździectwa. 

Podczas zakupu kasku należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych rzeczach:
1. Kask musi być idealnie dopasowany do głowy, najlepiej aby bez zapinania pasków (które również należy dokładnie dopasować) pozostawał na głowie nieruchomo.
2. Nowe toczki posiadają atesty i gwarantują ochronę głowy - kupując używany nie mamy pewności, czy poprzedni jeździec nie zaliczył w nim jakiegoś wypadku, który mógł naruszyć strukturę kasku, pęknięcia nie zawsze muszą być widoczne. Istnieją tzw. mikropęknięcia, które po kilku upadkach lub upuszczeniu kasku nie gwarantują nam bezpieczeństwa. 

Koszulka jeździecka - ten element stroju jeździeckiego, pozwala na dowolność. Jednak koszulka powinna być stosunkowo przylegająca oraz musi zakrywać ramiona, plecy oraz dekolt - zapobiegnie to niepotrzebnym otarciom.

Bluza, kurtka jeździecka - w zależności od pory roku i pogody, może to być polar, sweter, różnego rodzaju kurtki, a także kamizelki. Ważnym jest, aby również przylegało do ciała oraz kończyło się na wysokości bioder lub pośladków - tak, abyśmy nie siadali na nim siedząc w siodle. Dużym atutem są również kieszenie oraz wąskie rękawy.

jak się ubrać na jazdę konnąKamizelka ochronna jeździecka - zapewniają przede wszystkim ochronę kręgosłupa oraz klatki piersiowej w razie upadku. Przydatne na każdym etapie zaawansowania.

Rękawiczki jeździeckie – niezbędne w celu uniknięcia różnych i otarć spowodowanych trzymaniem wodzy podczas jazdy konnej. Na sam początek wystarczą rękawiczki ogrodnicze (najlepiej takie z gumowymi wypustkami antypoślizgowymi lub oblewane), jednak niezastąpione pozostają wzmocnienia między palcem małym, a serdecznym oraz między kciukiem a palcem wskazującym, które występują niestety jedynie w rękawiczkach jeździeckich.

Bryczesy jeździeckie - czyli spodnie jeździeckie, które nie posiadają szwów po wewnętrznej stronie nogawki. Mogą występować w najróżniejszych kolorach i być wykonane z przeróżnych materiałów. Mogą posiadać lej kolanowy (inaczej zwany krótkim), czyli wzmocnienie z materiału, skóry, zamszu czy silikonu jedynie w okolicach kolana lub lej pełny, który obejmuje krok oraz całą wewnętrzną część ud, kolan oraz łydek. Na początku bryczesy można zastąpić przylegającymi spodniami lub legginsami. Największy dyskomfort powoduje szef idący po wewnętrznej stronie uda, dlatego im mniej sztywny i twardy będzie materiał, tym mniejsze będziemy mieli odciski. 

Obuwie jeździeckie dzielimy na:

Oficerki jeździeckie - wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej wysokie buty. Ich cholewka powinna kończyć się jak najwyżej przy równoczesnej swobodzie zgięcia nogi w kolanie. Mogą być wsuwane, zapinane na zamek (z tyłu, po zewnętrznej stronie łydki lub z przodu) lub też wiązane. Oficerki powinny być butami przylegającymi, dobrze dopasowanymi, bez zamka błyskawicznego po ich wewnętrznej stronie oraz z gładką podeszwą i delikatnym obcasem. Te ostatnie elementy zapobiegają utknięciu nogi w strzemieniu - wsunięciu strzemienia zbyt głęboko (obcas) oraz sprzyjają łatwemu wysunięciu nogi (gładka podeszwa). Są kompletnym obuwiem jeździeckim.
Sztyblety jeździeckie - podobnie jak oficerki wykonane ze skóry naturalnej lub sztucznej buty sięgające do kostki, również z gładką podeszwą i obcasikiem. Najczęściej występują w wersji z gumowym ściągaczem po obu stronach w okolicach kostki, z zameczkiem (z tyłu lub z przodu) lub sznurowane (często z dodatkowym zameczkiem z tyłu). Buty te nie chronią jednak łydki dlatego najczęściej dodatkowo ubieramy do nich sztylpy.
Obuwie do jazdy konnej można na początku zastąpić tenisówkami lub butami sportowymi z  gładką podeszwą. Sprawdzą się również buty imitujące obuwie jeździeckie lub do niego podobne, pod warunkiem, że nie będą posiadały żadnych klamr czy innych wystających elementów, które mogą spowodować utknięcie nogi w strzemieniu. Zamek po wewnętrznej stronie buta może być z kolei drażniący zarówno dla nas, jak i dla konia.

jak się ubrać na jazdę konnąSztylpy - "ochraniacze" na łydki noszone w zestawie z sztybletami. Mogą być wykonane ze skóry twardej lub miękkiej. Mogą również być wykonane z zamszu, a nawet materiału, ponadto posiadają gumkę która przebiega w przestrzeni pod stopą tworzoną przez obcas. U niemal wszystkich występuje specyficzna rozciągająca się wszerz guma pozwalająca na lepsze dopasowanie sztylpów do nogi oraz zamek błyskawiczny z tyłu lub po zewnętrznej stronie łydki. Dodatkowo często posiadają zapięcia na rzep zapobiegające rozsuwaniu się zamka. Podobnie jak w przypadku oficerek powinny sięgać mniej więcej do kolana i zgięcia pod nim, nie krępując przy tym ruchów.

Czapsy - rodzaj długich, najczęściej wykonanych ze skóry ochraniaczy na nogi jeźdźca.

Skarpety jeździeckie - wysokie skarpetki przypominające dobrze wszystkim znane podkolanówki. Mogą być używane pod sztylpy i oficerki (zakładane na nogawkę zapobiegają jej zwijaniu się i marszczeniu) lub wraz ze sztybletami. Mogą być zastąpione bez problemu zwykłymi podkolanówkami, które jednak charakteryzują się przeważnie mniejszą wytrzymałością. Podkolanówki to obowiązkowy dodatek do stroju każdego początkującego i zaawansowanego jeźdźca. 

Poradnik jeździecki dla początkujących

Pierwszy strój jeździecki najlepiej zakupić w sklepie stacjonarnym, gdzie doradzi oraz dopasuje nam go profesjonalna obsługa. Jeżeli potrzebujesz naszej konsultacji i nie wiesz jak dobrać odpowiedni strój jeździecki zadzwoń lub przyjdź na pierwszą jazdę konną a my podpowiemy na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Stajnia sportowa Leśna Wola