Jaki jest strój na zawody jeździeckie?

Strój na zawody jeździeckie to bardzo istotna kwestia. Zobacz, co składa się na strój konkursowy zarówno jeźdźca jak i konia.

"Co się nie dojeździ to się dowygląda" :)

Wygląd ogólny zawodnika, czyli strój jeździecki, jest bardzo ważnym elementem konkursowego wystąpienia. Jeździec powinien zaprezentować się w schludnym i kompletnym stroju galowym. 

Odzież dla jeźdźca

Na strój konkursowy jeźdźca składa się:

Koszula lub koszulka (biała) - z długim (musi mieć białe mankiety) lub krótkim rękawem, z białym kołnierzykiem lub stójką, – bezwzględnie zakrywająca szyję. Dodatkowo mężczyźni posiadają biały krawat.

Oficerki  - buty jeździeckie z wysoką cholewką, czyste i dobrze wypastowane.

Rękawiczki 

Bryczesy konkursowe – w kolorze białym lub kremowym

Frak/Rajtrok – marynarka jeździecka wykonana z elastycznego, dopasowującego się materiału. Rajtroki posiadają 3-5 guzików, tak aby zapięty frak jeździecki większość tułowia, podwójne rozcięcie z tyłu zapewnia swobodę ruchu. Polski Związek Jeździecki dopuszcza 7 kolorów rajtroków: czarny, czerwony, granatowy, niebieski, zielony, szary, brązowy.

Kask do jazdy konnej – najlepiej z trzypunktowym mocowaniem.
(w przypadku Pań z długimi włosami konieczne jest ich spięcie, tak aby nie wystawały spod kasku).

 

Wygląd konia podczas zawodów jeździeckich

jaki jest strój na zawody jeździeckieWygląd jeźdźca podczas zawodów jest bardzo ważny lecz nie mniej ważny niż wygląd naszego konia, o który również warto zadbać.

1. Koń musi być zdrowy. Kontuzje lub wszelkiego rodzaju urazy mogą zdarzyć się nawet w trakcie transportu czy na rozprężalni tuż przed zawodami. Nie należy wtedy startować ponieważ jest to nieetyczne i złe dla konia i możemy zostać zdyskwalifikowani a nawet ukarani. 

2. Kopyta - przed startem możemy je pokryć smarem lub lakierem, od którego będą się błyszczały.

3. Starannym wygląd konia – należy dokładnie umyć i wyczyścić wierzchowa, można użyć wszelkiego rodzaju sprayów oraz nabłyszczaczy. 

4. Jeśli koń posiada długą grzywę i ogon najlepiej będzie je zapleść - na grzywę najlepiej sprawdzą się tradycyjne koreczki.

5. Nie zapominajmy o czerwonej wstążce - wplecionej w grzywę, jeśli naszemu wierzchowcowi zdarza się gryźć oraz analogicznie wplecionej w ogon - jeśli kopie.

6. Sprzęt dla konia powinien być świeżo wyczyszczony i wypastowany

7. Tradycyjnie powinno startować się w czystym i eleganckim czapraku.

Klub Jeździecki Rzeszów