Pierwszy Raz na Koniu - Pierwsza lekcja jazdy konnej każdego z nas może wpędzić w zakłopotnie i budzić pewne wątpliwości czy to jest dla nas, czy podołamy, co zrobić aby sięnie zrazić? Jazda konna to zdecydowanie ciekawa i fascynująca aktywność sportowa, która dostarcza wielu pozytywnych wrażeń oraz emocji. Na koniach mogą jeździć zarówno dzieci, osoby w sile wieku, jak i seniorzy, dlatego staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Osoby początkujące powinny bardzo starannie przygotować się do pierwszej jazdy konnej. Ma być przyjemnie, bez żadnego stresu, czy też niespodziewanych wypadków, które mogłyby zniechęcić do jeździectwa.
Jak się przygotować się do pierwszej lekcji jazdy konnej?
Co należy zrobić, kiedy decyzja o wybraniu się do naszej stadniny została podjęta ostatecznie?
1. Umów się z wyprzedzeniem – wiele osób liczy na to, że zostaną przyjęte na lekcję jazdy konnej „z marszu”. Czasem udaje im się jakimś magicznym sposobem „wstrzelić” w lukę w stajennym kalendarzu, ale jest to rzadkością. Możliwości koni, jak i instruktorów są ograniczone, a plan ich pracy – zwłaszcza w sezonie letnim – dość mocno napięty.
2. Zadbaj o Ubiór – na pierwszą lekcję nie trzeba od razu kupować kompletnego ubioru dla jeźdźca. Na początku warto przekonać się czy jazda konna to naprawdę „twoja bajka”. Przecież to dopiero początek. Przygotowując się na pierwszą lekcję jazdy konnej należy ubrać się przede wszystkim wygodnie ponieważ niewłaściwy strój nie tylko skutecznie utrudnia naukę, ale także stwarza ryzyko urazu. Na tym etapie dobrze sprawdzą się długie, elastyczne, dopasowane spodnie, bez obcierających szwów i buty za kostkę (warto zwrócić uwagę na to, aby podeszwa nie była zbyt śliska, a z drugiej strony nie stwarzała ryzyka zablokowania stopy w strzemieniu) lub długie skarpetki. Krótkie spodenki, jeansy czy sandały całkowicie należy wyeliminować. Bolesne otarcia potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. W naszej stadninie na lekcję dostaniesz kask oraz kamizelkę więc tym nie musisz się martwić.
3. Zadbaj o bezpieczeństwo – należy zachowywać podstawowe zasady panujące w ośrodku. Konie to stworzenia z natury płochliwe dlatego też nie powinno się przy nich krzyczeć ani biegać. Nie jest także dobrym pomysłem podchodzenie do koni uwiązanych na stajennym korytarzu i głaskanie ich bez pozwolenia, przechodzenie z tyłu za nieznajomymi zwierzętami czy samodzielne otwieranie boksów. Uważaj także na szeleszczące materiały, siatki czy parasolki. Choć koń to stosunkowo duże zwierzę, te rzeczy potrafią przyprawić go niemal o zawał.
4. Weź smakołyki – możliwość nagrodzenia konia po jeździe drobnym przysmakiem potrafi przysporzyć mnóstwo radości zarówno zwierzęciu, jak i człowiekowi. Polecamy np. marchew, dobrze wysuszony chleb czy buraczki. Cukier w kostkach nie tylko niszczy końskie zęby, ale też brak mu właściwości odżywczych, dlatego wielu koniarzy unika podawania go kopytnym. Absolutnie nie karm koni bez zgody właścicieli lub instruktorów – w przypadku problemów zdrowotnych lub niewłaściwego doboru łakoci możesz im zaszkodzić.
Pierwsza lekcja jazdy konnej
Nauka jazdy konnej wymaga dużo cierpliwości oraz systematyczności. Najlepiej umawiać się na lekcje regularnie, minimum raz lub dwa razy w tygodniu. Im szybciej złapiemy podstawy, tym zajęcia będą sprawiały nam coraz więcej przyjemności.
Ośrodek Jeździecki Leśna Wola